Zwalczanie kretów

Likwidacja, zwalczanie, usuwanie kretów Warszawa

Telefon Interwencyjny: 504 604 054 tanio 29 lat doświadczeń Gwarancja!

Niszczenie, tępienie, pozbywanie się, eliminacja kretów Warszawa mazowieckie -jednym zabiegiem całkowita likwidacja kretów z działki, trawnika, ogrodu.

Kret jest w Polsce objęty ochroną gatunkową. Zwalczanie kretów jest dopuszczalne tylko przy licznym wystąpieniu w ogrodach. Tylko na terenach ogrodzonych (ogródki przydomowe, działkowe, inspekty), gdy rzeczywiście stanowi ogromny problem, Obecność kreta w glebie trawnika, rabatki z roślinami ozdobnymi i w warzywniku psuje nam satysfakcję z pracy i posiadania ogrodu. W pogoni za dżdżownicami i szkodliwymi larwami glebowymi i innymi szkodnikami czyni poważne szkody.

Kret jest nam doskonale znany

Jest to ssak o ciele krępym, wałeczkowatym, długości 11-17 cm, z krótkim ogonem. Głowę ma małą, wciągniętą w ryjek. Oczy są prawie całkowicie zredukowane. Szyja nie wyróżnia się od reszty ciała. Pokryty jest miękkim, aksamitnym włosem. Od strony grzbietowej jest czarny, błyszczący, a od spodu jego sierść jest szara.

Stopy przednich nóg są łopatowate, przystosowane do drążenia kanałów.

Zasiedla gleby wilgotne i próchniczne, unika jednak miejsc suchych, kamienistych i gleb o wysokim poziomie wód gruntowych. Zimuje w korytarzach w glebie na głębokości 50-60 cm, poniżej poziomu zamarzania, ale nie zapada w sen zimowy.

Wiosną kopie pod powierzchnią gleby korytarze, zwane żerowiskowymi, tworząc kopczyki – kretowiska, które przysypują młode roślinki.

W ciągu doby ma 3 ośmiogodzinne cykle. W czasie każdego z nich około 4 godziny wędruje w korytarzach i żeruje, a pozostałe 4 przesypia w gnieździe.

Najbardziej aktywny jest w czasie cyklu, który przypada na godziny poranne, stąd najwięcej kretowisk powstaje rankiem. Wiosną zakłada komorę lęgową, do której prowadzi labirynt podziemnych korytarzy.

Po 3-4 tygodniach po kopulacji, samica rodzi 2-7 młodych w gnieździe zbudowanym z trawy, liści i mchu, na głębokości 30-50 cm. Młode przebywają w gnieździe około 35 dni.

Dojrzałość płciową osiągają w przyszłym roku. Krety żyją do 3 lat.

Krety żywią się wyłącznie pokarmem zwierzęcym, jaki znajdą w glebie, a więc dżdżownicami, pędrakami, drutowcami, ślimakami oraz larwami i poczwarkami wielu innych gatunków owadów. Mogą też zjeść drobne gryzonie, ślimaki i żaby.

Na zimę gromadzą znaczne zapasy, złożone przeważnie z dżdżownic, które zakopują w pobliżu gniazda. Drążąc podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia, kret podrywa rośliny, przerywając ich korzenie.

Szczególnie duże szkody powoduje w ogrodach, w inspektach, na pastwiskach, polach uprawnych i golfowych.

Żałośnie wyglądają wypielęgnowane trawniki przeorane przez krety.

Kretowiska utrudniają koszenie traw, a krety kopiąc korytarze niszczą korzenie często cennych roślin, które w wyniku przewracają się i zamierają.

Szkody pośrednie wywołane przez kreta mogą być duże, likwidacja kretów jest koniecznością zwłaszcza w inspektach i pod osłonami, a także często w uprawie gruntowej na młodych plantacjach.

Wyjadając dżdżownice (stanowią one 90% jego menu) kret powoduje szkodę pośrednią, gdyż dżdżownice spulchniają i przewietrzają glebę, a także wzbogacają ją w próchnicę. Kret jest bardzo pożyteczny, gdyż jest naszym sprzymierzeńcem w walce z groźnymi szkodnikami glebowymi.

Kret ma niezwykły słuch.

Obsługujemy miejscowości i ich okolice z usługą zwalczanie, tępienie, usuwanie, likwidacja kretów: Warszawa, Piaseczno, Pruszków, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Grodzisk Mazowiecki, Wołomin, Otwock, Łomianki, Izabelin i gminy Bielany, Bemowo, Białołęka, Wola, Targówek, Ochota, Ursynów, Wawer, Wesoła, Włochy, Ursus, Wilanów, Praga, Marki, Zielonka.