Trochę informacji o szczurach

Szczur jest gryzoniem, wywodządzym się z rodziny myszowatych, który obejmuje kilkadziesiąt gatunków. Na świecie istnieje ich ponad 70, a przypuszczać można, że powoli powstają nowe gatunki, poprzez różnorodność w rozmnażaniu. W Polsce najczęściej występujące szczury to szczur śniady, wędrowny oraz polinezyjski.

Pierwsze „szczury”, czyli jeszcze ich potomkowie zamieszkiwały początkowo Amerykę, Azję oraz Europę, potem przez rozmnażanie oraz rozwój gatunków przemieściły się na Afrykę i Australię. Przez ten czas ludzie uprawiali hodowlę szczurów i stały się udomowione w XIX wieku. Od tamtego czasu stają się coraz popularniejsze, a w dzisiejszych czasach są często spotykane w domach.

Dzikie szczury potrafią wspinać się po ścianach budynków, potrafią skakać z dużych odległości, wędrują rurami o małej średnicy a na dodatek potrafią przegryźć sporo różnych materiałów, z którymi ciężko czasem walczy człowiek, czyli gips, niezbyt gruby beton a nawet blachę.

Nieudomowione szczury, czyli prościej mówiąc – dzikie, mogą być udręką dla ludzi. Bardzo często pojawiają się w domach, lecz w tym przypadku są nieproszone. Dlaczego przedostają się do domów? Wyczuwają źródło jedzenia, oraz dogodne warunki do życia. Niestety razem z ich wizytą przenoszą różnego rodzaju choroby, które dla człowieka mogą być bardzo poważnymi chorobami. Należy uważać na jedzenie w pobliżu którego znajdowały się szczury, oraz wszystkie inne miejsca, które trzeba wyczyścić.

Usuwanie szczurów jest procesem dla ludzi czasem niemożliwym do wykonania, gdyż mogą oni brzydzić się tego gryzonia. Do pomocy służą różne firmy oferujące usuwanie szczurów, używając do tego odpowiedniego sprzętu i odpowiednich ludzi, którzy znają się na rzeczy.